Riidest mähkmetest, lühidalt

Mähkmeid on mitmesuguseid. Kasutades leiab igaüks endale parima. Siin on aga väike ülevaade mähkmetest, mida ka Pupu.ee lehelt võib leida.

Taskumähe - mähe, mis väljaspoolt on veekindlast kangast ning sees on pehme kangas, mis jääb vastu lapse nahka. Sisemine kangas ja välimine kangas kokku moodustavad tasku, kuhu sisse pannakse vedelikku imavad sisud. Tavaliselt on seesmine kangas nn kuivahoidev, st et laps ei tunne märga ka siis, kui mähkmes olev sisu on märg. Mähkmetaskusse saab panna sisud (või kokkuvolditud nelinurkmähkmed või musliinid vms).

Näide Superbottomsi mähkme läbilõikest  

Superbottomsi mähkme struktuur


AIO (all in one) mähe
- mähe, mis väljaspoolt on veekindlast kangast ning sees on pehme kangas, mis jääb vastu lapse nahka. Nende vahele on kinni õmmeldud imav sisu. Väga lihtne kasutada, kuid kuivab kaua.

Mõnel tootjal on AIO mähe taskuga, nagu tavaline taskumähe, kuid sisud saab sinna kinnitada trukkide abil. Just sellised on Superbottomsil.

Teisalt nimetatakse ka mähkmeid, kus imavad sisud on kinnitatud trukkide abil hoopis SIO (snap in one) mähkmeks.

Mähkmekatted - veekindlast kangast katted, kuhu sisse saab panna imava sisu. Mõnel tootjal käib sisu samuti trukiga, mõnel saab sisu sättida mähkmekatte äärte alla. Mähkmekate ja sisu on päevane ökonoomne valik, sest kui mähkmekate ise ei ole määrdunud, siis võib vahetada ka ainult sisu.

Mähkmesisu - on imav materjal, mis pannakse taskumähkme või kattemähkme sisse. Tavaliselt on sisud mikrokiust (ei tohi panna otse lapse naha vastu), puuvillast, bambusest, bambus+söe kangast, kanepikangast vms. Soovi korral võib kasutada ka kokkuvolditud nelinurkmähkmeid, froteed, musliine, marlisid või muid imavaid kangaid.

Fliislapid - kasutatakse, et tekitada nn kuiva hoidev kangakiht beebi pepu ja mähkme(sisu)vahel. Samas võib kasutada ka nn lisakihina taskumähkme sees, sest see kergendab mähkme puhastamist. Kui lapsel kasutatakse mähkmekreeme, siis soovitatakse kindlasti kasutada fliislappe, et otse mähkmesse ei ladestuks kreemi.

Vastsündinu mähe - tavaliselt kasutamiseks 2.5 kuni 7 kg beebidel. On väiksem kui tavasuuruses mähe, sest vastsündinutel võivad olla jalad ja keha nii väiksed, et tavamähkmed hakkavad ka kõige väiksema asetuse peal lekkima. Vastsündinu mähkmed võivad olla nii taskumähkmed kui ka mähkmekatted. Samuti sobivad vastsündinutele ka õiges suuruses paelmähkmed. 

Tavasuuruses mähe - kasutamiseks tavaliselt lapsel, kelle kaal on vähemalt 5kg kuni mähkmeea lõpuni. Tavasuuruses nn sünnist potini mähkmel on tavaliselt mähkme eesosas trukipaneel, kust saab reguleerida mähkme kõrgust. Mõned tootjad pakuvad juurde ka mähkmepaneeli laiendusi, mille abil saab mähkmeid teha parajaks ka väikelastele.

Potitreeningu püksid - aluspükste ja mähkme vahepealne pesuese, peab tavaliselt kinni 1-2 pissi, kuid ei asenda mähet. Kasutatakse peamiselt perioodil, kui õpitakse potil käimist. Püksid jätavad seest märja tunde.


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Järgmine

Riidest mähkmete hooldusest, lühidalt

Jaga seda artiklit